Polski system elektrorecyklingu obchodzi dzisiaj swoje święto– Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Przez ostatnie 15 lat branża AGD zebrała i sfinansowała odzysk i powtórne wykorzystanie z ponad 1 300 000 000 kg zużytego sprzętu. Około 85% tej masy poddano recyklingowi otrzymując nowe cenne surowce. Jest to jeden z wielu wkładów przemysłu AGD w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

– To dobra okazja, aby pokazać jak wiele już osiągnięto. W ciągu 15 lat wybudowano od podstaw całą branżę przetwarzania zużytego sprzętu, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pomogli w tym producenci, którzy od 2006 roku zainwestowali ponad 700 mln zł – mówi Wojciech Konecki, Prezes Związku Producentów AGD, APPLiA.

Polski system elektrorecyklingu powstał w 2005 roku wraz z wejściem w życie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadzała po raz pierwszy tzw. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta. Recykling ZSEE finansują w Polsce od 2006 roku producenci i  importerzy AGD, RTV, ICT, oświetlenia i narzędzi. Przez 15 lat funkcjonowania systemu zebrano w Polsce ponad 2 mln ton elektroodpadów. Około 60% udziału w całej masie ma duże i małe AGD. Tylko w roku 2019 do systemu trafiło ok. 350 tys. ton ZSEE. Aż 200 tys. tej masy dostarczyła branża AGD. Do przewiezienia takiej ilości zużytego AGD potrzeba średnio ponad 1 300 TIRów miesięcznie.

– Sektor elektrorecyklingu nie będzie działał jednak bez samego zużytego sprzętu, a zalegają ich nadal jeszcze miliony w naszych domach i na działkach. Dlatego widzimy potrzebę organizacji akcji specjalnych i takich wydarzeń jak  Dzień Bez Elektrośmieci, kiedy możemy dodatkowo edukować  konsumentów o tym gdzie i jak je oddawać oraz dlaczego jest to tak ważne dla środowiska- mówi Prezes Wojciech Konecki – Cieszę się, że jesteśmy partnerem tego wydarzenia po raz kolejny, dodaje.

Branża AGD sprzedaje w Polsce rocznie ok 260 tys. ton nowych urządzeń. 50% z tego to stal i metale, 30 % tworzywa sztuczne, a 15% szkło, cement i ceramika. Polska jako lider produkcji to także ważny rynek wykorzystania tych surowców w przemyśle. Nasz kraj dostarcza ponad 1/3 całego dużego AGD wytworzonego w Unii Europejskiej. To ponad 1,2 mld ton sprzętu rocznie. Przemysł wykorzystuje ponad 550 tys. ton stali, 300 tys. tworzyw sztucznych, 30 tys. ton aluminium, czy 20 tys. ton miedzi.

– Polski przemysł AGD corocznie przetwarza ogromne ilości surowców. Recykling to doskonała kopalnia surowców nadających się do ponownego użycia. Powstaje coraz więcej projektów zamykania ich obiegu w AGD i liczymy, że także na tym polu branża będzie w przyszłości liderem- mówi Radosław Maj, Project Manager w APPLiA.

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to to ogólnoświatowe wydarzenie zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum. Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko- Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego,  działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerem wydarzenia jest APPLiA Polska– związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów świata.

Więcej o Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci na https://dzienbezelektrosmieci.pl/