Trwa ogólnopolski projekt edukacyjny „Lodówka na medal”! będący odpowiedzią
na problem marnowania żywności i jego zgubnego wpływu na klimat. Jego celem jest uczenie młodych pokoleń właściwych postaw i zachowań konsumenckich, mądrego gospodarowania żywnością oraz niemarnowania jedzenia.

Główna idea projektu to edukacja i zasianie ziarenka wiedzy od najmłodszych lat. Projekt składa się z dwóch elementów: pierwszym z nich jest edukacja dzieci w szkołach. Wolontariusze Fundacji Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego przeprowadzili dotychczas 7 lekcji dotyczących zjawiska marnowania żywności oraz skutków i szukania sposobów na jego ograniczenie. W warsztatach wzięło udział 175 uczniów, którzy na magnetycznych makietach lodówkach uczyli się poprawnego układania produktów w lodówce, by dłużej zachowały świeżość.
Drugi element projektu to przeniesienie edukacji do świata wirtualnego. Atrakcyjna wizualnie i angażująca gra dostępna jest dla każdego bez względu na wiek i lokalizację na stronie www.lodowkanamedal.pl. W trakcie rozgrywki gracze układają na czas produkty w lodówce i poza nią. Ważna jest też poprawność ich ułożenia. Suma punktów uzyskanych po 3 etapach wskazuje, czy udało się uzyskać tytuł Ratownika Żywności. Gra wymaga podstawowej wiedzy dlatego dla wszystkich użytkowników dostępne są: Samouczek oraz sekcja „Czy wiesz, że” zawierające niezbędne informacje o zasadach przechowywania żywności w lodówce i poza nią.
Bank Żywności SOS w Warszawie we wraz z Partnerem Strategicznym – Fundacją Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego, partnerami z branży AGD: Amica, Electrolux, Samsung oraz przy wsparciu merytorycznym Związku Pracodawców AGD APPLiA zapraszają całą Polskę do gry i wspólnej nauki!
O fundacji:

Bank Żywności SOS w Warszawie od 27 lat pomaga przywracać ludziom godność, przekazując żywność do 160 organizacji wspierających ludzi ubogich, w kryzysie bezdomności, emerytów, rodziców samotnie wychowujących dzieci, których nie stać na zakup żywności i codziennie mierzą się z wyborami: jedzenie na miesiąc czy czynsz za mieszkanie. Dlatego codziennie z Banku wyjeżdża kilkanaście samochodów, dzięki czemu 56 tys. osób potrzebujących co miesiąc może otrzymać jedzenie. Bank Żywności współpracuje z 88 warszawskimi organizacjami pozarządowymi, w tym z 37 placówkami działającymi na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Dodatkowo fundacja organizuje zbiórki żywności w marketach. Zebrana żywność jest sortowana, pakowana w paczki, a następnie trafia do organizacji współpracujących z Bankiem Żywności SOS w Warszawie.
 
Strona Banku Żywności SOS w Warszawie: https://bzsos.pl
Facebook: https://www.facebook.com/bankzywnosciwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/bank_zywnosci_warszawa/
Twitter: https://twitter.com/bz_sos
LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/bank-zywnosci-sos-w-warszawie
* Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, 2021, https://projektprom.pl
* https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2021/07/Raport_BadaniaDelfickie_PROM.pdf
 
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Śniegocka
e-mail: k.sniegocka@bzsos.pl
tel. +48 515 414 083
O partnerach:
Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego
Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego w tym roku obchodzi
25 lecie swojego istnienia. Fundacja pomaga dzieciom, młodzieży, seniorom, osobom potrzebującym wsparcia. Główne projekty fundacji koncentrują się na edukacji młodzieży oraz ekologii.
W 2004 roku Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Jej działania są wspierane przez podatników przekazujących 1% swojego podatku, dzięki czemu Fundacja pomaga potrzebującym oraz wspiera uzdolnioną młodzież w Programie Stypendialnym.
Co jeszcze robi Fundacja?

 • promuje i wspiera ideę wolontariatu, rozwijając wolontariat pracowniczy w banku
 • zmienia smutne przestrzenie szpitali i domów dziecka w kolorowe i pełne zabawek w ramach projektu „Klub Płomyka”
 • dba o ekologię i o rozwój lokalnych społeczności dzięki programowi grantowemu „Tu mieszkam, Tu zmieniam EKO”
 • inwestuje w edukację dzieci i młodzieży, dba o rozwój ich pasji i talentów dzięki Programowi Stypendialnemu
 • wspiera środowiska akademickie z całej Polski w ramach programu Santander Universidades
 • wspiera szpitale i placówki medyczne dofinansowując ich działalność
 • stawia na zdrowy tryb życia poprzez dofinansowanie działań sportowych za pośrednictwem programu grantowego „Bank Młodych Mistrzów Sportu”
 • doposaża szkoły, domy dziecka i inne placówki w komputery
 • dofinansowuje projekty edukacyjne, charytatywne i kulturalne
 • wspiera swoich podopiecznych w ramach 1% podatku

Strona Fundacji Santander Bank Polska: https://fundacja.santander.pl/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/FundacjaSantander/
Instagram: https://www.instagram.com/fundacjasantander
LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/fundacja-santander-bank-polska
Kontakt dla mediów:
Marzena Atkielska
e-mail: marzena.atkielska@santander.pl
tel. 22 586 80 02
Grupa Amica
Grupa Amica to wiodący europejski producent sprzętu gospodarstwa domowego z ponad 70-letnim doświadczeniem. W ofercie posiada pełną gamę inteligentnych urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się użytecznymi rozwiązaniami, najnowszą technologią i nowoczesnym designem. W portfelu grupy znajdują się marki: Amica (Europa Środkowa i Zachodnia), Hansa (Europa Wschodnia), Gram (Skandynawia), CDA (Wielka Brytania) oraz Fagor (Hiszpania). Na całym świecie zatrudnia ponad 3 tysiące osób, dzięki którym dostarcza do klientów na blisko 70 rynkach na świecie ok. 5 milionów urządzeń rocznie.
Grupa Amica od ponad trzech lat współpracuje z Bankami Żywności, a także prowadzi własną kampanię „Przechowuję, nie marnuję” i angażuje się w pomoc organizacjom zlokalizowanym na terenie całej Polski m.in. przekazując chłodziarko-zamrażarki. W obszarze społecznym kontynuuje kampanię „Amica for others”, która skupia działania skierowane do seniorów, do personelu medycznego oraz niosących pomoc potrzebującym.
Strona Grupy Amica: https://www.amica.pl
Facebook: https://www.facebook.com/amicaAGD
Instagram: https://www.instagram.com/amicaagd
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/amica-group
Twitter: https://twitter.com/AmicaGroup
Electrolux
Szwedzka firma Electrolux to światowy lider w branży AGD. Od ponad 100 lat tworzy sprzęty gospodarstwa domowego, pielęgnując przy tym szwedzkie wartości oraz ich integralny
i nierozerwalny związek z naturą. Troska o środowisko, wiedza i doświadczenie, funkcjonalność oraz skupienie się na człowieku to właśnie elementy, które charakteryzują markę i składają się
na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów. Marka tworzy sprzęty,
które pozwalają poprawić wartość odżywczą i smak dań, a jednocześnie
są tak proste i intuicyjne w obsłudze, że nie trzeba im poświęcać zbyt dużej uwagi.
Electrolux nie tylko mówi o ekologii, ale wprowadza szereg zmian w samej organizacji:

 • ograniczył do –70% bezwzględnej emisji CO₂ w swojej działalności od 2015 roku
 • w wyprodukowanych w 2020 roku sprzętach zużytych zostało 6800 ton plastiku
  z recyklingu
 • organizacja non-profit Electrolux Food Foundation została powołana by zainspirować zrównoważone nawyki żywieniowe. Od 2016 roku ponad 40 000 dzieci, konsumentów
  i profesjonalistów wzięło udział w działaniach mających na celu edukację na temat zrównoważonej diety i niemarnowania żywności.

Strona Electrolux: https://www.electrolux.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/electroluxpolska
Instagram: https://www.instagram.com/electrolux_pl/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/electrolux/
Samsung Electronics Polska
Samsung jest producentem urządzeń AGD, w tym lodówek o najwyższej klasie energooszczędności, a także jednym z liderów technologicznych na świecie wspierającym edukację młodych ludzi. Pod hasłem „Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”) firma odpowiedzialnie wprowadza kolejne pokolenia w świat technologii, rozwijając ich kompetencję przyszłości i ułatwiając tworzenie innowacji.
Samsung Electronics Polska podejmuje także szeroko zakrojone działania na rzecz skutecznego reagowania na zmiany klimatyczne. W 2019 roku firma uruchomiła pierwszy na świecie Inkubator, skupiony wokół 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do Inkubatora #dlaPlanety mogły zgłaszać się innowacyjne startupy, które tworzą projekty odpowiadające na wyzwania współczesnego świata. Ponadto w zeszłym roku firma przystąpiła do 2. edycji programu
„Climate Leadership powered by UN Environment”. W ramach inicjatywy Samsung zorganizował szkolenia i wsparcie finansowe dla twórców pomysłów związanych z ochroną klimatu.
We wrześniu 2021 roku Samsung wystartował z nowym programem edukacyjnym o nazwie Solve for Tomorrow, który skierowany jest do uczniów ze szkół ponadpodstawowych i studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. W ramach programu młodzi ludzie mogli zgłaszać swoje pomysły skupione wokół trzech wyzwań współczesnego świata: zdrowia, bezpieczeństwa
i klimatu. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 zespołów, spośród których aż 4 realizują projekty związane z ochroną środowiska.
Strona Samsung: https://www.samsung.com/pl/sustainability/environment/climate-action/
Facebook: https://www.facebook.com/SamsungPolska
Instagram: https://www.instagram.com/samsungpolska/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/samsungpolska/
Związek Producentów AGD APPLiA Polska
Związek Producentów AGD APPLiA Polska to jedyna reprezentacja branży producentów
i importerów AGD w Polsce. Organizacja funkcjonuje od 2004 roku. Zrzesza 31 firm zatrudniających ponad 31 tys. osób z łącznym przychodem 41 mld zł (2020 r.). APPLIA to aktywny uczestnik dialogu społecznego z rządem, parlamentem, mediami i organizacjami pozarządowymi oraz ekspert w kwestiach klimatycznych, energetycznych oraz technicznych związanych z AGD. Prowadzi centrum badań i analiz branży AGD w Polsce. Członek APPLiA Home Appliance Europe, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Pracodawcy RP. Firmy członkowskie to: Amica, Ariston, Atlantic, Beko, Biazet, Bosch, BSH, Candy/Haier, Ciarko, Daikin, De’Longhi, Dyson, Electrolux, Fore, Franke, Gorenje/Hisense, Jura, Kärcher, Liebherr, Miele, MPM, P&G, Philips, Samsung , Groupe SEB, Sharp, Smeg, Solgaz, Teka, Vestel, Vorwerk, Whirlpool
Strona Związku Producentów AGD APPLIA Polska: https://applia.pl
Twitter: @applia_pl
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/applia-polska #applia, #appliapolska, #agd