O przemyśle 4.0, gospodarce obiegu zamkniętego, łańcuchu dostaw, wyzwaniach HR-owych i nowoczesnym handlu rozmawialiśmy w Fabryce Grohmana podczas Kongresu AGD, największego w Europie spotkania przedstawicieli branży.
Blisko 250 osób, w tym producenci, poddostawcy, dystrybutorzy, recyklerzy, startupy i usługodawcy dla branży oraz przedstawiciele rządu na czele z Wicepremierem oraz Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrem Glińskim, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigą Emilewicz oraz Wiceministrem Tadeuszem Kościńskim, wzięło udział w pierwszym Kongresie AGD w Fabryce Grohmana zorganizowanym przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i CECED Polska (obecnie Applia Polska).
Wydarzenie otworzył Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A. oraz Konrad Pokutycki, Prezes CECED Polska oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
Artykuły Gospodarstwa Domowego to dla polskiej gospodarki jedna z najważniejszych branż z punktu widzenia zatrudnienia, inwestycji, innowacji, logistyki i gospodarowania zużytym sprzętem. AGD jest również jednym z najdynamiczniej rozwijających się przemysłów w kraju.
Producenci AGD tworzą przemysł zatrudniający w Polsce bezpośrednio prawie 27 tys. osób (5 tys. w ŁSSE). Dodatkowo, około 75 tys. pracowników zatrudnionych jest pośrednio w branżach współpracujących, od produkcji materiałów i komponentów po logistykę i recykling. Pięciu największych producentów AGD, Electrolux, Samsung, Amica i dwóch, którzy zbudowali fundamenty swojej działalności w ŁSSE, Whirlpool i BSH zatrudnia łącznie ponad 80 proc. osób pracujących w produkcji. – To czyni branżę AGD strategiczną dla Strefy i dla województwa łódzkiego. Dlatego w partnerstwie z CECED Polska, Związkiem Pracodawców AGD, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie pierwszego Kongresu AGD – mówi Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A.
Około 22 mln urządzeń AGD powstaje w 30 polskich fabrykach (w tym czterech w ŁSSE). – Polska jest numerem jeden w Unii Europejskiej pod względem produkcji – zaznacza Wojciech Konecki, Członek Zarządu i Dyrektor Generalny CECED Polska.
W Polsce jest obecnie około 14 mln gospodarstw domowych. Statystycznie w każdym z nich jest 15 urządzeń AGD, czyli łącznie ponad 200 mln urządzeń, które są coraz nowocześniejsze, komunikują się ze sobą i oferują zdalny dostęp do swoich funkcji. – Biznesowa, w tym technologiczna rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i będzie zmieniać bardziej dynamicznie, niż nam się wydaje. Nie omija to branży AGD, a może wręcz dotyczy jej w sposób szczególny – ocenia Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE S.A.
Dlatego, aby zachęcić branżę do współpracy z młodymi innowacyjnymi firmami, które tworzą produkty i usługi z zakresu przemysłu 4.0, w tym dla branży AGD, podczas wydarzenia zorganizowano pierwszą edycję ŁSSE Startup Battle. Jury składające się z przedstawicieli sektora, tj. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Electrolux Poland, Samsung Electronics Polska, Groupe SEB oraz Wiceprezes ŁSSE S.A., Agnieszki Sygitowicz, oceniło wystąpienia sześciu startupów. Blesu AR, zwycięski startup opracowujący rozwiązania z zakresu rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, otrzymał nagrodę ufundowaną przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną w wysokości pięciu tysięcy złotych i zaproszenie do rozmów o współpracy z firmą BSH. Pozostałe firmy biorące udział w Startup Battle otrzymały nagrody niespodzianki od firmy Electrolux Poland.
Drugiego dnia Kongresu AGD obył się branżowy Business Mixer AGD, w którym udział wzięło kilkunastu największych producentów z branży w Polsce, którzy przy okrągłych stolikach spotkali się z przedstawicielami poddostawców i kooperantów oraz startupów. Wydarzeniu towarzyszyła Giełda Innowacji, podczas której na stoiskach młodych innowacyjnych firm prezentowane były rozwiązania dla sektora z zakresu optymalizacji procesów, produkcji i energii oraz sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości.
Za współpracę przy pierwszej edycji Kongresu AGD dziękujemy Partnerom:
Partnerzy główni:
Partnerzy wspierający: