APPLiA Polska z zadowoleniem przyjmuje długo wyczekiwany raport dotyczący przyszłości konkurencyjności UE, który 9 września opublikował profesor Mario Draghi. Jednocześnie Związek popiera trudną, ale niezbędną drogę do poprawy konkurencyjności Europy.

W zeszłym roku Komisja Europejska zleciła byłemu premierowi Włoch i szefowi Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiemu, przygotowanie raportu na temat przyszłości konkurencyjności Europy. Opublikowany 9 września dokument podkreśla kluczowe znacznie wzrostu gospodarczego i proponuje mapę drogową do osiągnięcia zwiększonej konkurencyjności i neutralności klimatycznej.

Raport przedstawia realistyczną analizę wyzwań stojących przed Unią Europejską z perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej oraz identyfikuje trzy kluczowe obszary wymagające pilnych działań;

1. Zatrzymanie europejskich przedsiębiorstw w Europie poprzez zwiększenie innowacyjności

W dokumencie wskazano na potrzebę rozwiązania problemu spowolnienia produktywności poprzez zlikwidowanie luki innowacyjnej. Wiąże się ono z przyspieszeniem postępu technologicznego, skróceniem drogi od innowacji do komercjalizacji oraz wyeliminowaniem barier, które utrudniają rozwój innowacyjnych firm. APPLiA zdecydowanie popiera zawarty w raporcie postulat wspierania innowacji, szczególnie w sektorach cyfrowym i zielonych technologii, w których Europa ma potencjał do bycia liderem. Cyfryzacja i zrównoważony rozwój są kluczowymi czynnikami napędzającymi konkurencyjność, a także podnoszenie kwalifikacji i umiejętności europejskich pracowników. APPLiA opowiada się również za będącymi częścią raportu zaleceniami dotyczącymi reformy unijnego Programu Ramowego 10 (PR10) (zarówno o programie, jak i o postulatach go  dotyczących pisaliśmy TUTAJ).

2. Dekarbonizacja przełomem w obniżaniu kosztów energii w Europie

Europa musi znaleźć sposoby na obniżenie cen energii dla przemysłu, jednocześnie realizując ambitne cele dekarbonizacji, aby zapewnić długoterminową konkurencyjność. Podejście to wymaga kompleksowej strategii uwzględniającej ceny energii, ramy regulacyjne i wsparcie dla innowacji w zakresie czystych technologii. Wysokie ceny energii są poważnym wyzwaniem dla przemysłu UE, a ich obniżenie ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności wszystkich gałęzi przemysłu wytwórczego. Dekarbonizacja stwarza dla Europy możliwość bycia liderem w dziedzinie czystych technologii i osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego. Stawia ona jednak również pewne wyzwania – przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga znacznych inwestycji, a przemysł UE ponosi wyższe koszty realizacji celów dekarbonizacji w porównaniu z konkurentami w regionach o mniej rygorystycznych przepisach lub niższych cenach energii.

3. Znaczenie pełnego wdrożenia jednolitego rynku

Jednolity rynek ma zasadnicze znaczenie dla wspierania konkurencji, przyciągania inwestycji i promowania ogólnego wzrostu gospodarczego. Obecne rozdrobnienie w Unii Europejskiej uniemożliwia firmom osiągnięcie takich samych korzyści skali jak konkurenci w USA i Chinach. APPLiA popiera zawarty w raporcie postulat zmniejszenia obciążeń regulacyjnych i przeszkód administracyjnych, ponieważ mogą one hamować innowacje i utrudniać rozwój przedsiębiorstw.

Według Mario Draghiego bez zwiększenia produktywności Unii Europejskiej, „nie będziemy w stanie stać się jednocześnie liderem w dziedzinie nowych technologii, latarnią odpowiedzialności za klimat i niezależnym graczem na arenie światowej”. Aby pozostać światowym liderem i osiągnąć neutralność klimatyczną, UE będzie musiała wzmocnić swoją gospodarkę cyrkularną i w bardziej efektywny sposób produkować czyste technologie. Ustalenia raportu podkreślają również znaczenie zwiększania spójności społecznej. Uważamy, że taka strategia, w połączeniu z silnym wsparciem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach w zakresie instalowania energooszczędnych urządzeń, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy.

Sektor AGD w pełni popiera również dążenie prof. Draghiego do wyeliminowania niespójności między różnymi przepisami, które tworzą „bariery” i „niepewność” dla producentów. Podkreślając w szczególności przenikanie się przepisów dotyczących produktów, substancji chemicznych i odpadów, nasza branża jest w pełni zaangażowana w minimalizowanie obecności substancji lub materiałów, które mogą hamować możliwość recyklingu produktów, a tym samym hamować rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ogólnie rzecz biorąc, raport przedstawia holistyczną wizję przekształcenia Europy w bardziej konkurencyjną i odporną gospodarkę, jednocześnie podejmując pilne globalne wyzwania, takie jak zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo.

Cieszymy się, że w raporcie znalazły się niektóre priorytety APPLiA, takie jak dekarbonizacja gospodarki UE i potrzeba strategii przemysłowej – mówi dyrektor generalny APPLiA, Paolo Falcioni.