Whirlpool obchodził swoje 20-lecie działalności w Polsce. Warto przypomnieć, że jest on obecnie największym pracodawcą w branży AGD i jednym z głównych inwestorów. Firma ta w latach 2015-2018 zainwestowała 1,3 mld zł w budowę i rozwój fabryk i R&D w regionie łódzkim i wrocławskim.

Z okazji 20-lecia łódzkiej fabryki koncern Whirlpool ogłosił nową inwestycję za 100 mln zł. W fabryce w Łodzi ruszy produkcja najnowocześniejszych kuchenek.

Podczas uroczystości Związek Producentów AGD, APPLiA Polska reprezentował Członek Zarządu oraz Dyrektor Generalany, pan Wojciech Konecki.

– Inwestujemy ok. 100 mln zł w rozwój produktu, który pozwoli nam na wysyłanie kuchenek nie tylko na rynek polski i europejski, ale również do Stanów Zjednoczonych – poinformował dyrektor Łódzkiej Strefy Przemysłowej Whirlpool Company Polska Szymon Krupiński na briefingu z okazji 20-lecia działalności firmy w Łodzi. Jak zapowiedział, inwestycja ma zaowocować zwiększeniem zatrudnienia, prawdopodobnie już w 2020 roku.

Zdaniem prezesa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marka Michalika, plany Whirpoola to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. „Przypomnę, że firma Whirlpool – a wcześniej Indesit – otrzymała trzy zezwolenia na działalność w ŁSSE. To nasz wieloletni partner. Co prawda pierwsza inwestycja uruchomiona w 1999 roku powstała jeszcze bez zezwolenia, bo strefy na dobre się wtedy nie rozpędziły, ale wszystkie następne realizowano ze wsparciem” – podkreślił Michalik.

Prezes ŁSSE dodał, że przez 20 lat trzy inwestycje firmy w strefie przyniosły prawie 1 mld zł nakładów i prawie dwa tysiące miejsc pracy, przyczyniając się do rozwoju łódzkiego klastra producentów AGD. „Branża produkcji AGD jest kluczowa dla regionu. To swoisty fenomen, bo przed 1998 rokiem tej branży w Łodzi nie było, a w tej chwili w regionie łódzkim produkuje się 33 proc. całego sprzętu AGD w Europie” – zaznaczył Michalik.

W Polsce Whirlpool zatrudnia obecnie ok. 6 tys. osób. Posiada trzy wielkie centra produkcyjne w Łodzi, Wrocławiu i Radomsku, jak również biuro komercyjne w Warszawie, Centrum Usług Wspólnych dla Finansów EMEA w Łodzi, Centrum Usług Wspólnych dla Łańcucha Dostaw – również w Łodzi oraz Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu, w ramach którego działa również Globalne Centrum R&D dla Lodówek. Whirlpool jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju.