W dniach 23-24 maja w Łodzi odbył się II Kongres AGD. Na święto branży zjechało ponad 300 osób, szefów producentów i importerów AGD, największych dystrybutorów, poddostawców oraz startupów. Nie zabrakło także przedstawicieli rządu — goście mieli okazje posłuchać wicepremiera prof. Piotr Glińskiego, który pochwalił przemysł za wkład w rozwój regionu oraz innowacyjność. Samorząd reprezentował wicewojewoda łódzki, Karol Młynarczyk oraz Andrzej Górzyński, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Sejm RP reprezentował poseł Waldemar Duda.
Kongres otworzyli organizatorzy, a więc Wojciech Konecki, Członek Zarządu związku pracodawców AGD, APPLiA Polska, Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu APPLiA Polska oraz Marek Michalik, Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Gości powitał również Paolo Falcioni, Prezes APPLiA Home Appliance Europe, czyli organizacji zrzeszającej branżę AGD w Europie.
Pierwszy dzień kongresu upłynął pod znakiem wystąpień i paneli dyskusyjnych dotyczących branży. Odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, w których wybitni eksperci rozmawiali o przyszłości AGD w gospodarce, logistyce, zarządzaniu pracownikami, środowisku i handlu.
W panelu o gospodarce zasiedli szefowie największych organizacji pracodawców w Polsce, Andrzej Malinowski z Pracodawców RP oraz Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan. Dyskusje moderował Wojciech Konecki z APPLiA Polska.
W panelu „Pracownik przyszłości” uczestniczyli Iwona Szmitkowska z Work Service, Ola Pucicka z LinkedIn, Radosław Żemło z Pracuj.pl oraz Olech Bestrzyński z Amika S.A. Dyskusję prowadził prof. UŁ – dr hab. Jerzy Krzyszkowski.
Logistyka przyszłości to panel, który zaprezentował najnowsze trendy i wizję transportu 4.0 w przemyśle i branży AGD. Uczestnikami dyskusji byli Samborski z Panattoni Europe, Damian Kołata z Cushman & Wakefield, Grzegorz Lichocki z Dachser PL oraz Marcin Szwalinski z Electrolux Poland. Moderatorem rozmowy był Artur Olejniczak z Instytutu Logistyki i Magazynowania.
Po lunchu przyszła pora na panel poświęcony środowisku. Do stolika zasiedli: dr hab. Joanna Kulczycka z AGD / PAN, Irena Pichola z Deloitte oraz Grzegorz Skrzypczak z ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Dyskusję moderowała Katarzyna Błachowicz, Wiceprezes Centrum Kooperacji Recyklingu, koordynatora Klastra Gospodarki Odpadami i Recyklingu.
Finałowy i wyczekiwanym panelem była dyskusja o kliencie przyszłości. W dyskusji udział wzięli Reneta Juszkiewicz Z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Krzysztof Surma z AB S.A. oraz Krzysztof Nagodziński z BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
Dodatkowo w trakcie całego kongresu odbywał się AGD Startup Challenge — konkurs dla przedsiębiorców, którzy chcieliby podjąć współpracę z branżą AGD. W pojedynku udział wzięło dziewięć start-upów zajmujących się na co dzień projektowaniem rozwiązań dla biznesu. Zwyciężył Dronhub, który zgarnął nagrodę 10 tys. zł ufundowaną przez ŁSSE oraz 5 tys. zł od właściciela marki Tefal. Firma BSH oraz Samsung wyróżniły dodatkową nagrodą dwie kolejne firmy.
Drugiego dnia odbył się Business Mixer, czyli rozmowy przy stołach. Przy kilkunastu stolikach siedzieli szefowie działów zakupowych dużych producentów AGD. Do nich dosiadali się dostawcy komponentów, dystrybutorzy, przedstawiciele firm logistycznych, startupów. Łącznie w networkingu wzięło udział ponad 100 osób.
Miejsce, w którym odbywa się Kongres, nie zostało wybrane przypadkowo. Branża AGD jest bowiem istotnym ogniwem nie tylko polskiej, ale także łódzkiej gospodarki. Od początku istnienia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na jej terenie zainwestowało 26 firm związanych z branżą AGD, a wśród nich tacy giganci jak Indesit Whirlpool, BSH czy Miele. ŁSSE wydała przez ten czas 55 zezwoleń na prowadzenie działalności firmom związanym z branżą AGD, a firmy zadeklarowały, że zainwestują w strefie ponad 2,5 miliarda złotych. Do tej pory stworzyły prawie 6 tysięcy stanowisk pracy w ŁSSE.