W roku 2019 przemysł AGD odnotował znaczące wzrosty, przyczyniając się do rozwoju lepszej i czystszej przyszłości całej Europy. Trend ten jest dzisiaj poważnie zagrożony przez globalne wyzwanie postawione przez COVID-19, które wymaga podjęcia wszelkich możliwych wysiłków.
– Czwarty raport branży AGD pokazuje dane sektora, który nadąża za duchem czasu. Nie możemy jednak oczekiwać, że wyniki będą rosły, jakby nic się nie wydarzyło powiedział Paolo Falcioni, odnosząc się do obecnego kryzysu, – Niezbędne są zdecydowane działania Komisji i wszystkich decydentów w UE, aby pomóc nam zachować te dane, dodaje Falcioni.
Jedną z nowości tego roku w raporcie jest przegląd celów w zakresie efektywności energetycznej osiągniętych w ostatniej dekadzie przez pralki i zmywarki do naczyń. W 2018 r. 68% sprzedanych pralek było w klasie A +++, która stanowiła zaledwie 2% sprzedaży w 2008 r. W przypadku zmywarek do naczyń 99% wszystkich zmywarek do naczyń, które zakupiły gospodarstwa domowe miało etykietę energetyczną A +++, A ++ lub A +. – Liczby dotyczące wydajności energetycznej osiągnięte przez nasz sektor w Europie są niezwykłe i dają namacalny dowód na to, jak wiele zrobiono na przestrzeni ostatnich lat, skomentował Paolo Falcioni.
Interesujące dane przedstawiono również w przypadku inteligentnych urządzeń, które podlegają ciągłemu i rosnącemu trendowi. Szacuje się, że do 2024 r. taki sprzęt będzie miało 31 milionów użytkowników w Europie. Liczby pokazują, że inteligentne urządzenia należą już do urządzeń, które konsumenci uważają za najbardziej atrakcyjne, a zatem są bardziej chętni do ich zakupu. Ta tendencja, wspierana + 13% wzrostem badań i rozwoju na poziomie UE, dobrze wróży Europie, która stara się być w pełni przystosowana do ery cyfrowej.
W skali globalnej Europa utrzymuje drugi najwyższy odsetek sprzedawanych urządzeń, podczas gdy przemysł AGD odnotowuje rosnące zatrudnienie.
Liczby przedstawione w raporcie dowodzą, że przemysł AGD przez kolejny rok był aktywnym podmiotem w przejściu do Europy neutralnej dla klimatu i zaangażowanym podmiotem w osiąganiu celów wyznaczonych przez decydentów politycznych w UE.