Jednolity rynek Unii Europejskiej rozwinął się dzięki skutecznym przepisom dotyczącym produktów. Jednak ten czas dobiega końca. W ostatnich latach UE przyjęła więcej regulacji niż jakikolwiek inny region na świecie. Pomimo tego przepisy produktowe pozostają niejednoznaczne i rozporoszone. Jako Sygnatariusze apelujemy o przejrzyste prawodawstwo określające  ambitne, ale istotne i możliwe do weryfikacji cele bez całego szeregu aspektów technicznych, które jak do tej pory powinny być doprecyzowywane w normach zharmonizowanych.

Niepewność legislacyjna skutkuje wyższymi kosztami i mniejszym zaufaniem konsumentów. Jednocześnie coraz więcej produktów jest sprzedawanych online konsumentom z Unii Europejskiej przez podmioty mające siedzibę poza UE. Cały wysiłek wdrażania przepisów skupia się na egzekwowaniu wymogów proceduralnych zamiast realnej oceny parametrów technicznych oraz bezpieczeństwa produktów. Wszystkie te czynniki otwierają drogę dla wprowadzenia na rynek unijny niebezpiecznych produktów, a także zwiększają obciążenia administracyjne zarówno dla producentów, jak i organów nadzoru rynku oraz wstrzymują wdrażanie innowacyjnych technologii, niezbędnych dla bardziej zrównoważonych produktów i ożywienia gospodarczego.

W ramach programu strategicznego na lata 2024-2029 Unia Europejska zdecydowana jest „wzmocnić swoją długoterminową konkurencyjność” i osiągnąć „głębszy jednolity rynek”. Kluczowym elementem realizacji tej wizji jest ustanowienie stabilnego i spójnego otoczenia regulacyjnego. Aby przemysł europejski mógł się rozwijać, prawodawstwo musi być zrozumiałe, łatwe do egzekwowania i jednakowe we wszystkich krajach unijnych..

Dzięki usprawnieniu procesów Unia Europejska może umożliwić przedsiębiorstwom skupienie się na tym, co naprawdę ważne: dostarczaniu wysokiej jakości produktów i usług, które spełniają potrzeby wszystkich europejskich konsumentów.

Nasze zalecenia dotyczące jednolitego rynku bezpiecznych i zrównoważonych produktów:

  1. Przepisy dotyczące produktów muszą być spójne, proste i jasne. Gdy przepisy są niejasne lub zbyt niejednoznaczne, skutkuje to ich niespójnym stosowaniem w całej Unii Europejskiej. Fakt ten wpływa na swobodny przepływ towarów i generuje wyższe koszty dla firm, których produkty są sprzedawane w UE, co ma negatywny wpływ na konsumentów. Lepsze dostosowanie różnych aktów prawnych znacznie zmniejszyłoby niejasności wśród zainteresowanych stron w łańcuchu wartości i uprościłoby procesy zgodności dla przedsiębiorstw. Aby przepisy były jasne i skuteczne, standardy referencyjne i odpowiednie metodologie pomiarowe muszą zostać udostępnione we właściwym czasie.
  2. Lepsze i częstsze egzekwowanie przepisów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia konkurencyjności przemysłu wytwórczego Unii Europejskiej i ochrony konsumentów. Niespójne egzekwowanie przepisów w państwach członkowskich zagraża jednolitemu rynkowi UE, skutkuje nieuczciwą konkurencją i otwiera drogę dla niebezpiecznych, niezgodnych z przepisami i słabo zrównoważonych produktów, które nie przestrzegają norm europejskich. Potrzebne są odpowiednie środki, aby ustanowić odpowiedni nadzór rynku. Jeśli chodzi na przykład o import online, należy wprowadzić skuteczniejsze środki weryfikacji zgodności produktów, aby chronić konsumentów i zapewnić uczciwą konkurencję.
  3. Różnice między krajami zakłócają jednolity rynek. Państwa członkowskie często przyjmują rozbieżne przepisy krajowe. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zbyt długi czas opracowywania unijnego prawodawstwa. Prowadzi to do rozdrobnienia krajobrazu legislacyjnego, który zakłóca funkcjonowanie jednolitego rynku i zwiększa koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa, jednocześnie powodując dezorientację konsumentów.