31 października Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie by ocenić, czy Temu mogło naruszyć Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) w obszarach związanych ze sprzedażą nielegalnych produktów, potencjalnie uzależniającymi mechanizmami platformy, systemami wykorzystywanymi do rekomendowania zakupów użytkownikom, a także dostępem do danych.
Dochodzenie dotyczyć będzie przede wszystkim:
- systemów stosowanych przez Temu w celu ograniczenia sprzedaży produktów niezgodnych z przepisami w Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. systemów mających na celu ograniczenie ponownego pojawienia się wcześniej zawieszonych nieuczciwych sprzedawców, którzy w przeszłości sprzedawali produkty niezgodne z przepisami, a także systemów ograniczających ponowne pojawienie się towarów niezgodnych z przepisami.
- ryzyka związanego z uzależniającymi mechanizmami platformy, w tym systemem przyznawania nagród podobnym do gier, a także systemami wdrożonymi przez Temu w celu ograniczenia ryzyka wynikającego ze wspomnianego uzależniającego charakteru, który może mieć negatywne konsekwencje dla fizycznego i psychicznego samopoczucia danej osoby.
- zgodności ze zobowiązaniami nałożonymi przez DSA dotyczącymi sposobu, w jaki Temu rekomenduje treści i produkty użytkownikom. Obejmuje to wymóg ujawnienia głównych parametrów wykorzystywanych w systemach rekomendacji Temu oraz zapewnienia użytkownikom co najmniej jednej łatwo dostępnej opcji, która nie jest oparta na profilowaniu.
- zgodności z nakładanym przez DSA obowiązkiem zapewnienia badaczom dostępu do publicznie dostępnych danych Temu.
Jeśli podejrzenia Komisji okażą się słuszne, Temu grozi odpowiedzialność na mocy Aktu o usługach cyfrowych z powodu naruszenia art. 27, 34, 35, 38 i 40 tego dokumentu. Komisja przeprowadzać będzie szczegółowe dochodzenie w trybie priorytetowym.
DSA nie określa żadnego prawnego terminu zakończenia formalnego postępowania. Czas trwania szczegółowego dochodzenia zależy od kilku czynników, w tym od złożoności sprawy, zakresu współpracy danego przedsiębiorstwa z Komisją i korzystania z prawa do obrony.
Kontekst
Po oświadczeniu przez Temu, że ma ponad 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w Unii Europejskiej, na mocy DSA zostało ono uznane za Bardzo Dużą Platformę Internetową (Very Large Online Platform, VLOP). W ciągu czterech miesięcy od nadania tego statusu Temu musiało spełnić najbardziej rygorystyczne obowiązki dotyczące VLOP, które określone zostały w DSA. Obejmują one obowiązek należytej oceny i ograniczenia wszelkiego ryzyka systemowego wynikającego z działania platformy. We wrześniu 2024 r. Temu zadeklarował 92 miliony użytkowników miesięcznie.