Za nami 5. Kongres AGD. Wydarzenie, nazwane przez wielu świętem branży AGD, odbyło się w dniach 25-26 maja 2023 r. w pięknych budynkach fabryki Grohmana w Łodzi. Tego roku wzięła w nim udział rekordowa liczba ok. 350 osób. Organizatorem jest związek producentów AGD, APPLIA Polska oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Tradycyjnie Kongres AGD to dzień konferencyjny o wyzwaniach i trendach AGD oraz drugi dzień networkingowy, na który zjeżdżają dostawcy usług i komponentów oraz przedstawiciele działów zakupów ze strony producentów.

Jak co roku przed Kongresem odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Ministra Rozwoju i Technologii, Waldemara Budy, Prezesa APPLIA, Wojciecha Konckiego, Prezesa i Wiceprezeski Łódzkiej Specjalne Strefy Ekonomicznej, Marka Michalika i Agnieszki Sygitowicz, Przewodniczącego Rady APPLIA i jednocześnie Prezesa BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Konrada Pokutyckiego. Jak zaznaczył Waldemar Buda, branża AGD jest bardzo ważnym sektorem polskiej gospodarki. Zwrócił uwagę, że w zakładach w kraju produkowanych jest ok. 40 proc. urządzeń dużego AGD wytwarzanych w całej Unii Europejskiej.

– Cały 2022 rok dla wszystkich branż, w tym również dla AGD, był trudny. Wiązało się to z kosztami energii i niepewnością, a przede wszystkim wpływaniem na ten sektor innych rynków – głównie budowlanego. Powiązanie rynku budowlanego z AGD jest na tyle oczywiste, że jego pobudzenie może przynieść sukces na rynku AGD – powiedział Minister Buda.

Pan Pokutycki dodał, że ze względu na spowolnienie trudności i wyzwań stojących przed producentami sprzętu AGD jest wiele.

– Na kongresie będziemy zastanawiać się, co zrobić, żeby rynek mógł szybko odbić. Na pewno program rządowy z kredytem 2 proc. powinien w tym pomóc. Liczymy na odbicie w drugim półroczu tego roku, ale potrzeba do tego też zbicia inflacji na niższe poziomy – powiedział Konrad Pokutycki.

Gospodarz dwudniowego spotkania prezes ŁSSE Marek Michalik podkreślił, że najwięcej w Europie dużego sprzętu AGD jest produkowane w Łodzi i regionie, a Polska pod względem eksportu jest na drugim miejscu na świecie, po Chinach.

– I na tę właśnie miarę jest uszyty ten kongres – przekonywał Prezes Michalik.

W tym roku Kongres oficjalnie otworzyli Marek Michalik z ŁSSE oraz Konrad Pokutycki z BSH/APPLIA. Panowie przeprowadzili krótką rozmowę na temat przemysłu AGD. Prezes Pokutycki zwrócił uwagę, że branża odczuwa kryzys tak jak inne gałęzie gospodarki, ale stara się umacniać swoją odporność poprzez ograniczenie kosztów. Jego zdaniem rekordowe inwestycje ma poziomie 2 mld zł w 2022 mogą zostać przebite w tym roku. AGD dostarcza najnowszy sprzęt, ale i bardzo oszczędny, dlatego na to stawia dzisiaj branża. Potencjał ograniczenia zużycia prądu czy wody jest duży. Prezes Michalik zaznaczył ogromną rolę przemysłu AGD w inwestycjach w cały region. Pochwalił przemysł za osiągnięcia w zakresie recyklingu zużytego sprzętu, który od lat jest na poziomie ponad 90%.

Minister Waldemar Buda zauważył postęp AGD także w zakresie nowoczesnych fabryk, które są budowane w Polsce. Podkreślił starania rządu w przygotowywanie wielkich inwestycji, w tym dozbrojenie działek inwestycyjnych kwotą 4 mld zł. Jego zdaniem sektor AGD jest perełką w polskim przemyśle, o którą trzeba dbać.

W bloku tematycznym o trendach i wyzwaniach przemysłu AGD Wojciech Konecki, Prezes APPLIA wyliczając rozwój tej branży w Polsce wskazał na trwający już od wielu miesięcy negatywny trend w produkcji i sprzedaży. Polskie fabryki od ponad 20-sty miesięcy mają ujemną dynamikę. Jedną z przyczyn jest załamanie popytu na dobra trwałe w całej Unii Europejskiej.

– W ciągu ostatnich 4 lat rachunki przeciętnego gospodarstwa domowego za prąd wzrosły aż o 1 tys. zł, do 2,4 tys. zł. AGD zużywa w Polsce ok. 17 TWh rocznie (ponad 60% całego zużycia przez gospodarstwa) i branża widzi potencjał redukcji tego zużycia poprzez wymianę najstarszych i najbardziej energochłonnych urządzeń. – mówił Konecki.

Zaapelował do obecnego na sali Ministra o rozważenie stworzenia w Polsce projektu wsparcia wymiany przestarzałego technologicznie sprzętu, który przyniósłby oszczędności użytkownikom, ale także wsparł krajowy przemysł w tym trudnym okresie.

Pani Dominika Grusznic-Drobińska z GfK Polonia zaprezentowała aktualne trendy konsumenckie. Reprezentując jedyną firmę badawczą runku sprzedaży AGD potwierdziła, rynek nadal jest pod kreską. Wskazała jednak na pewne „jaskółki”, czyli wzrost sprzedaży sprzętu smart dedykowanych do platform google oraz sprzętu z inteligentnymi dozownikami detergentów. Zauważalny jest także trend poszukiwania sprzęty zużywającego najmniej energii.

Ukrywaną niespodzianką w programie Kongresu AGD byłą rozmowa Wiceprezes ŁSSE, Agnieszki Sygitowicz z wraz z gościem specjalnym Francois Jacquet, o sztucznej inteligencji oraz jej realnym wpływie na przemysł.

Energia, zasoby surowcowe oraz bezpieczeństwo energetyczne to tematy rozmowy Wojciecha Koneckiego z Pawłem Jarskim, właścicielem holdingu Elemental, lidera elektrorecyklingu w całej Europie oraz Tomoho Umeda, właściciela firmy Hynfra, znanej z rozwoju technologii zielonego wodoru w Polsce.

Pomiędzy blokami tematycznymi wystąpił ambasador polskiej innowacyjności, czyli dr Maciej Kawecki. Jego wystąpienie zrobiło wrażenie na wielu uczestnikach.

ESG, czyli raportowanie działalności niefinansowej przedsiębiorstw w zakresie środowiska i CSR to ostatni blok tematyczny Kongresu. Poprowadziła go Jolanta Okońska-Kubica, Przewodnicząca Komitetu ESG w Krajowej Izbie Gospodarczej. Jej rozmówcami była Maria Andrzejewska z UNEP-Grid Warszawa oraz Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service S.A. Uczestnicy rozmawiali o nowych obowiązkach w raportowaniu śladu środowiskowego firm.

Drugiego dnia Kongresu odbył się Business Mixer AGD, czyli rozmowy przy stolikach dostawców usług i 10-ciu producentów, członków APPLiA Polska (zakupowców od komponentów i osobno od usług). Tegoroczny podział na te dwie kategorie to nowość na naszym mixerze. Liczymy, że w kolejnych latach licznie także usługodawcy pojawią się na tym networkingu w podobnej liczbie jak dostawcy komponentów (ok. 150 osób). Spotkanie otworzyli współorganizatorzy, a więc Wojciech Konecki z APPLiA oraz Marek Michalik i Agnieszka Sygitowicz z ŁSSE.

Wszystkich poddostawców którzy nie są jeszcze w bazie poddostawców AGD zapraszamy do wypełnienia formularza – baza jest regularnie udostępniana producentom, firmom członkowskim APPLIA Polska https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfz6Sje5q7bR1lBfuXpQJjPfsU9tYae8ORsamn0wiopEXIQLQ/viewform