Długo oczekiwany unijny Akt o Cyberbezpieczęństwie* wszedł w życie w dniu 27 czerwca. Będzie ono miał wpływ także na Inteligentne AGD, czyli podłączone do sieci lodówki, klimatyzatory, czy pralki.

W oparciu o przepisy firmy będą w przyszłości korzystać z certyfikatów uznawanych w całej Unii. Zgodnie z przepisami Agencja UE ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego, ENISA, będzie od teraz odpowiedzialna za ustanowienie podstaw wspólnych ram certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego dla produktów i usług ICT.

Podczas, gdy krajobraz cyfrowy UE ewoluuje, fundament dobrze funkcjonującego jednolitego rynku europejskiego pozostaje niezmieniony. Przejrzyste i uznane na arenie międzynarodowej standardy muszą być solidną podstawą dobrej polityki bezpieczeństwa cybernetycznego i nadzoru rynku, który zapewnia sprawiedliwy handel.

„Jest to wyjątkowa okazja do budowy jeszcze bardziej silniejszego jednolitego rynku cyfrowego, a także do zapewnienia większego zaufania konsumentów. Aby certyfikaty pozostały dawały konkurencyjną przewagę w branży, systemy powinny być dobrowolne”, powiedział dyrektor generalny APPLiA, Paolo Falcioni. Potwierdził również gotowość sektora do dzielenia się wiedzą ekspercką w ramach Grupy Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa przy opracowywaniu i przyjmowaniu systemów certyfikacji.

*Rozporządzenie Parlamentu i Rady UE dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 526/2013 (akt o cyberbezpieczeństwie)