Wojciech Konecki otworzył 14 października drugi dzień 21. Forum Energii i Recyklingu, wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Ochrony Środowiska #Poleco 2021 #ForumRecyklingu .
Organizatorem wydarzenia jest wydawca magazynu Energia i Recykling, Abrys Sp. z o.o.
Drugi dzień Forum Energii i Recyklingu poświęcony był głównie problematyce recyklingu w sektorze elektrycznym i elektronicznym oraz tematyce rozszerzonej odpowiedzialności producenta w sektorze opakowań.
Wystąpienie otwierające wygłosił dr inż. Robert Wawrzonek, Członek Zarządu REMONDIS Electrorecycling, ELECTRO-SYSTEM. Mówił on o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, która działa w systemie zagospodarowania ZSEiE od kilkunastu lat. Wskazywał na rozwiązania i zasady funkcjonowania tego systemu, które pojawiły się obecnie w projekcie rządowym ROP w przemyśle opakowaniowym. Mówił również o problemach, np. związanych z zagospodarowaniem w ramach ROP fotowoltaiki oraz o eksporcie elektrośmieci. Robert Wawrzonek wskazywał na obszary, które należy uzdrowić, jednocześnie wskazując w jaki sposób to zrobić.
Wojciech Konecki poprowadzi także Debatę ekspercką „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – kłopotliwy odpad czy prawdziwy skarb?” z udziałem:
✅ Grzegorz Skrzypczak CEO ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA
✅ dr Robert Wawrzonek CEO REMONDIS Electrorecycling Polska
✅ Tymoteusz Mądry
✅ Dominik Dobek
W debacie dyskutowano na temat problemów związanych ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu, ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA zwrócił uwagę na problem wiarygodności danych dotyczących ilości powstających elektrośmieci. Brakuje transparentności także ze strony rządowej.
– Mamy obowiązek zbierania 65 proc. masy tego co sprzedajemy jako branża – mówił Wojciech Konecki. – Problem gromadzenia odpadów w branży fotowoltaiki faktycznie będzie narastający. Problem z brakiem sprzętu do zbiórki dotyczy także np. suszarek. Mówię o tych dużych urządzeniach a nie tych do suszenia włosów. Niedawno sprzedawaliśmy rocznie 30 tysięcy takich urządzeń. W ubiegłym roku było to już 300 tys. a w tym wolumen sprzedaży wzrośnie prawdopodobnie do 400 tys. Skąd mamy brać zużyte suszarki przy tak dynamicznym wzroście tego rynku? – pytał Konecki.
Grzegorz Skrzypczak wskazał na inny problem – możliwości przetworzenia rosnącej ilości telewizorów wycofywanych z eksploatacji.
– Zaskakuje mnie dzisiejsze spotkanie. Od lat prowadzimy dyskusje w podobnym gronie – mówił Robert Wawrzonek. – Nie jest tajemnicą, że nasze stanowiska często się różniły. Zaskoczyło mnie dziś, że tym razem w wielu kwestiach się zgadzamy.