22 listopada APPLiA Polska wzięła udział w obchodach drugich urodzin Centrum ElektroEkologii. To utworzone przez ElektroEko miejsce jest jedyną placówką w Europie, której celem jest edukacja na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE).

Wydarzenie otworzył Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko, który omówił wyniki najnowszego raportu postaw i opinii wobec elektrośmieci przygotowanego przez GfK Polonia. Z badań wynika, że aż 75% ankietowanych posiada podstawową wiedzę na temat ZSEE. Są to bardzo optymistyczne dane – w 2019 r. odsetek ten wynosił jedynie 40%. Ponadto 65% respondentów stwierdziło, że w ich okolicy istnieje punkt zbierania elektrośmieci, co stanowi wzrost o 18 punktów procentowych w porównaniu do danych sprzed trzech lat.

Następnie głos zabrał Andrzej Domański, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, a obecnie także Minister Finansów, oraz Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Samsung, będącej strategicznym partnerem Centrum.

Już kolejny rok z dumą i zadowoleniem obserwuję, jak rozwija się Centrum ElektroEkologii. Coś, co na początku istniało tylko w przestrzeni internetowej, teraz może pochwalić się świetnymi wynikami i coraz to nowymi projektami dla młodzieży z całej Polski. Cieszy mnie też, że Samsung ma możliwość uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach. Szczególnie bliski jest nam coroczny ElektroEkologiczny Hackathon, w którym młodzież wypracowuje pomysły na rozwiązania propagujące zbiórkę elektrośmieci wśród rówieśników. Zwycięzcy hackathonu otrzymują nominację do półfinału Solve for Tomorrow, flagowego programu edukacyjnego Samsung – mówił Jacek Łęgiewicz.

Część oficjalną spotkania zamknęli wspomniani zwycięzcy hackathonu z Liceum Ogólnokształcącego DobraTU im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie. Uczniowie prowadzonej przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog szkoły średniej opowiedzieli o swoich edukacyjnych kontach @elektro.smieciary na platformach Instagram i TikTok.

APPLiA Polska jest największym udziałowcem ElektroEko S.A.

Strona Centrum ElektroEkologii

Pełny raport GfK