W listopadzie przemysł AGD wyprodukował 2,5 mln urządzeń dużego AGD. Wynik jest o 16% wyższy w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku.
Kolejny mocny miesiąc z produkcji zapewnił pozytywny wynik tego sektora za okres od początku roku. Po jedenastu miesiącach wyprodukowano 22 mln urządzeń dużego AGD, co daje wynik o 1% lepszy od roku 2019. Według naszych szacunków, wartość produkcji w tym samym czasie wzrosła o ok. 15% i wyniosła ponad 28 mld zł.
Największą grupą produktową w produkcji AGD są pralki – ponad 6 mln urządzeń. W listopadzie dynamika ich produkcji wyniosła 12%. Druga w kolejności grupa, zmywarki do ubrań odnotowała aż 27% wzrostu produkcji w tym samym miesiącu. Także dwucyfrowe wzrosty zanotowano w produkcji chłodziarek (16%), suszarek do ubrań (195) oraz piekarników (12%).
Kolejny mocny miesiąc w produkcji AGD potwierdza, że nasz przemysł dobrze poradził sobie w czasie pandemii. To ogromna praca i zasługa kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Cieszymy się, że nie tylko udało się ustrzec przed zwolnieniami, ale powiększyć zatrudnienie, mówi Wojciech Konecki, Prezes APPLiA Producenci AGD.
Wartość produkcji AGD to już prawie 3% całej produkcji przemysłu przetwórczego polskiej gospodarki. Sekcja PKD 27 przemysłu, do której należy AGD (stanowi ok 35% PKD 27) odnotowała jedną z największych dynamik wzrostu wartości produkcji, +11%. Sąsiednia sekcja produkcji TV i sprzętu optycznego (PKD 26), która jest o połowę mniejsza, odnotowała wzrost o ok. 4%. Pozostałe sekcje, czyli meble, maszyny, samochody, czy tworzywa sztuczne wciąż ni odrobiły strat w wartości produkcji sprzedanej w porównaniu do okresy I-XI roku 2019. PKD 27, a więc AGD, oświetlenie baterie i silniki elektryczne, jest także sekcją z największą dynamiką inwestycji – rok do roku wzrosły one o 30% po trzech kwartałach 2020. Wartość inwestycji sekcji urządzeń elektrycznych (PKD 27) to blisko 5 mld zł. To prawie tyle samo co inwestycje największej brany w polskim przemyśle, czyli automovive (PKD 29).
Jesteśmy motorem jednej z najsilniej wychodzącej z kryzysu sekcji polskiego przemysłu. Dzisiaj produkujemy dla całej Europy i jesteśmy stabilną podpora polskiego przemysłu i gospodarki. Ważne jest także, że jako przemysł mówimy jednym głosem, który wypracowujemy w ramach stowarzyszenia producentów APPLiA, dodaje Konecki.