Czerwiec był najsłabszym miesiącem w tegorocznej produkcji dużego AGD. W porównaniu z rokiem ubiegłym, większą ilość wyprodukowano tylko w kategorii piekarniki. Łącznie dało to wynik mniejszy o 4% niż w czerwcu 2018 r.

Jednak całe półrocze to 11,15 mln wyprodukowanych sztuk dużego AGD, czyli o 5% więcej niż w tym czasie przed rokiem. Sam wynik jest także historycznym rekordem, bo to o 1% (130 tys szt.) więcej niż w najlepszym do tej pory półroczu z 2016 roku, kiedy to polska produkcja po raz pierwszy przekroczyła 11 mln po 6-ciu miesiącach.

– Niewątpliwie cieszy rekordowy wynik za całe półrocze. Na spadek produkcji w czerwcu zapewne składa się wiele czynników, w tym problemy z zatrudnieniem, rosnące ceny energii, czy mniejszy popyt na rynkach zachodnich. Jednak na tle innych branż, np. samochodów osobowych to i tak nie jest zły wynik. Producenci AGD prowadzą obecnie kolejne inwestycje w rozwój naszej branży AGD w Polsce, w tym R&D oraz nowoczesne fabryki 4.0. Myślę, że nasz przemysł jeszcze nie raz pokaże, że jest mocną stroną naszej gospodarki, mówi Wojciech Konecki, Członek Zarządu i Dyrektor Generalny Związek pracodawców AGD, APPLiA Polska.

W podziale na grupy półrocze z największym wzrostem kończą chłodziarki (+15% r/r) oraz piekarniki (+12% r/r). Z dynamiką 5-7% półrocze kończą zmywarki oraz suszarki do ubrań. Kuchnie wolnostojące na poziomie ubiegłego roku. Produkcja w największej grupie, pralki i pralko-suszarki zmalała o 3%.

Autorem analizy i raportu jest Związek pracodawców AGD, APPLiA Polska. Źródłem danych jest GUS.