Debata w MPiT o wyzwaniach na rynku elektroodpadów

Debata w MPiT o wyzwaniach na rynku elektroodpadów

13 października – po raz drugi – obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej prawidłowego obchodzenia się z elektroodpadami.

Ich wykorzystanie do budowy gospodarki o obiegu zamkniętym oraz pobudzania rodzimej przedsiębiorczości było wiodącym tematem dyskusji, która odbyła się 16.10 w MPiT i która prowadzona była przez Łukasza Sosnowskiego z GOZ World.

Debatę otworzył Wojciech Konecki, reprezentujący Związek Pracodawców AGD APPLiA Polska, który podkreślił działania sektora na rzecz odzysku zużytego sprzętu i jego ponownego wykorzystywania w procesach produkcyjnych.

– Producenci zainwestowali około miliard złotych w rozwój systemu recyklingu zużytego sprzętu w Polsce. Około 90% elementów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – jeśli trafia do systemu odzysku – jest poddawanych recyklingowi – mówił W. Konecki z APPLiA Polska.

– W skali globalnej co roku powstaje już niemal 50 milionów ton elektrośmieci, z czego jedynie około 20% z nich trafia do systemu odzysku – mówiła na wydarzeniu „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny surowcem gospodarki przyszłości” dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska.

Wstępem do dyskusji była prezentacja zleconego przez ElektroEko firmie GfK, badania na temat wiedzy konsumentów dotyczącą prawidłowego pozbywania się zużytych elektrośmieci. Badania zaprezentował Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Wojciech Konecki, reprezentujący Związek Pracodawców AGD APPLiA Polska, podkreślił działania sektora na rzecz odzysku zużytego sprzętu i jego ponownego wykorzystywania w procesach produkcyjnych.

– Edukacja o sposobach pozbywania się elektroodpadów powinna trafić do programów nauczania – argumentowała reprezentująca Deloitte Polska Julia Patorska. Wojciech Konecki apelował z kolei do władz publicznych o scentralizowaną kampanię edukacyjną, skierowaną do konsumentów.

– W unijnych dyrektywach, wprowadzanych do polskiego prawa, obecne są chociażby wątki, związane z ekoprojektowaniem – przypomniała Bogusława Brzdąkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

– Czekać nas będą konsultacje na linii MŚ-MPiT, a także przedstawicielami branży elektroodpadowej w kwestii ostatecznego kształtu implementacji unijnych przepisów – dodała.

O wydarzeniu

Organizatorami Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, koordynowanego w skali globalnej przez WEEE Forum są w Polsce Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz ElektroEko.

Partnerami jest APPLiA Polska – Związek Producentów AGD oraz Związek Cyfrowa Polska.

Patronami honorowymi są Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a także Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Patronat medialny: Energia i Recykling, Teraz Środowisko, InfoMarket.

By |2019-10-18T16:44:15+02:0016 października, 2019|Bez kategorii|0 komentarzy

O autorze:

Przejdź do góry