Nasza firma członkowska, Daikin, lider w produkcji systemów klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych ogłosiła swój plan budowy fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią . Planowana wartość inwestycji to ok. 1,5 mld zł. Dzięki temu w regionie bezpośrednie zatrudnienie znajdzie ok. 1 000 osób oraz pośrednio kilka tysiącu osób u poddostawców. To największą w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ogłoszeniu przedsięwzięcia udział wzięli m.in. Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, szef Daikin Europe Masatsugu Minaka, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik oraz prezes APPLIA Polska, Wojciech Konecki.

W Polsce mamy już bardzo dużo miejsc pracy. Teraz zależy nam nie tylko na nowych miejscach pracy, ale na miejscach pracy wysokiej jakości. Firma Daikin ze swoimi najnowszymi produktami będzie tworzyła tutaj w Polsce takie zaawansowane miejsca pracy. To bardzo dobry dzień dla polskiej gospodarki, powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, czego najlepszym dowodem są zajmowane przez nasz kraj miejsca w różnego rodzaju rankingach. Co istotne, na postrzeganie naszego kraju i decyzje inwestycyjne nie ma wpływu wojna na Ukrainie. Prowadziliśmy ze stroną japońską intensywne rozmowy, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii. I mamy tego teraz efekty. To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej, oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach, podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jesteśmy obecni w ponad 170 krajach. Rynek europejski jest dla nas jednym z ważniejszych rynków. W związku z tzw. Greeen Deal Komisji EU chcemy odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie w pompy ciepła w przyszłości. Otwieramy fabrykę tych urządzeń w Polsce, która zapewni dostawy sprzętu do całej Europy, powiedział szef Daikin Europe Masatsugu Minaka

Uznanie w 2018 całej Polski za inwestycyjną strefę było kopernikańskim przedsięwzięciem, które naprawdę uruchomiło masę inwestycji w naszym kraju. Marzyliśmy o wielkiej inwestycji japońskiej i zabiegaliśmy o inwestorów z tego kraju. To chyba najlepsza oferta inwestycyjna dostępna w tej części europu. Cieszymy się, że zdecydował się ją zakupić Daikin. Zapewniam inwestora, że będziemy z nim do końca w tej inwestycji, powiedział Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.