informacja prasowa Electrolux z dn. 3 sierpnia 2022
 13 czerwca 2022 r. z inicjatywy Electrolux i Banku Żywności w Kuźni Społecznej w Olsztynie rozpoczął się cykl szkoleń kulinarnych dla uchodźczyń z Ukrainy „Like a Chef”. W ramach projektu 16 uczestniczek pod okiem trzech szefów kuchni zdobywa wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w gastronomii. Zajęcia odbywają 5 razy w tygodniu po 4 godziny i potrwają dwa miesiące. Na koniec uczestniczki przystąpią do egzaminu potwierdzającego zdobyte umiejętności. Szkolenie zostało sfinansowane przez Electrolux Food Foundation.
Dwumiesięczny kurs „Like a Chef” dla uchodźczyń z Ukrainy, zorganizowany w Kuźni Społecznej Banku Żywności w Olsztynie, ma zapewnić uczestniczkom kwalifikacje, ułatwiające zdobycie pracy i ułożenie sobie życia w Polsce. Oprócz części teoretycznej i praktycznej, obejmuje także naukę języka polskiego z naciskiem na tematy gastronomiczne i kulinarne.  W czasie kursu dzieci uczestniczek mają zapewnioną fachową opiekę, aby ich mamy mogły bez problemu brać udział we wszystkich zajęciach.

Gdy wybuchła wojna skupiliśmy się na działaniu doraźnym, przekazywaliśmy żywność, organizowaliśmy zakwaterowanie. – wyjaśnia Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie – Pytaliśmy wówczas uchodźców, jakie mają plany. Zdecydowana większość mówiła, że chce wrócić do domu, bo wojna szybko się skończy. Wkrótce minie jednak pół roku od wybuchu wojny i część tych osób zmienia perspektywę, deklarując, że chce zostać w Polsce i rozpocząć tu pracę. Organizacja tego kursu z firmą Electrolux to nasza odpowiedź na te potrzeby, bo dajemy nie tylko możliwość nabycia kwalifikacji w zawodzie kucharza, ale także uczymy języka branżowego, przydatnego w komunikacji w przyszłej pracy.


W trakcie części teoretycznej uczestniczki uczyły się m.in. podstaw systemu HACCP w gastronomii, zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, a także pierwszej pomocy. Zapoznały się również z filozofią zero waste oraz kwestiami dotyczącymi racjonalnego doboru surowców i ich maksymalnego wykorzystania w kuchni.­­ Część praktyczna obejmuje przyrządzanie różnych typów mięs, ryb i warzyw, przygotowywanie zup, wywarów, sosów, marynat oraz robienie śniadań standardowych, wegetariańskich i wegańskich. W nauce stosowane są różne techniki kulinarne takie jak gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie, grillowanie, konfitowanie czy sous vide. Nie zabrakło również deserów i sztuki dekorowania dań.

Możemy tutaj wszystkiego dotknąć, spróbować, co sprawia, że rozumiemy, jak potrawa powinna smakować i wyglądać. Dla nas to możliwość rozpoczęcia życia od nowa, bo zajęcia dają nam wiedzę i doświadczenie, które przydadzą się w poszukiwaniu pracy – mówi jedna z uczestniczek, Julia Rohowa z Kijowa.

Szkolenie dla uchodźczyń z Ukrainy zostało sfinansowane przez Electrolux Food Foundation w ramach programu „Like a Chef”.

Uruchomiony pod koniec 2017 roku projekt przyczynia się do realizacji celu, którym dla Electrolux Food Foundation, jest edukacja i przeszkolenie ponad 12 tysięcy osób na całym świecie do 2030 roku – mówi Dominika Kosman, Head of Communication Electrolux Poland. – Kiedy wybuchła wojna, zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas, aby uruchomić edycję dla ukraińskich uchodźców. Naszym głównym celem jest umożliwienie uczestniczkom kursu rozpoczęcia nowego życia w nowym kraju. Chcemy im pomóc w nauce gotowania i nauce języka polskiego, tak aby po ukończeniu kursu miały niezbędne umiejętności, potrzebne do znalezienia pracy, co pomoże im zatroszczyć się o siebie i swoje rodziny.

 Zajęcia podczas kursu w prowadzi trzech doświadczonych kucharzy: Przemysław Hulewski, szef kuchni Kuźni Społecznej, Mateusz Soćko z Yoko Restaurant & Sushi Bar oraz Maciej Maciejewski. Część praktyczna odbywa się w kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej wyposażonej w urządzenia AGD przez firmę Electrolux.
Dodatkowo dla uczestniczek kursu Anna Podlaska, Dyrektor Zarządzająca Agencji Rekrutacyjnej Stalwart Manacus przygotowała kilkugodzinny webinar podczas którego opowie jak i gdzie szukać pracy, jak przygotować CV i list motywacyjny, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę, co należy wiedzieć o podatkach, jakie są możliwości założenia własnego biznesu w Polsce itp. Program webinaru został opracowany na podstawie pytań jakie zadały Ukrainki biorące udział w szkoleniu Like a Chef.

 Electrolux
Electrolux jest wiodącą światową firmą produkującą urządzenia gospodarstwa domowego, która od ponad 100 lat kształtuje lepsze życie. Tworzymy nowe doświadczenia związane ze smakiem, pielęgnacją ubrań i dobrym samopoczuciem dla milionów ludzi, zawsze starając się być w czołówce firm dbających o zrównoważony rozwój społeczeństwa poprzez nasze rozwiązania i działania. Więcej informacji znajduje się na stronie www.electroluxgroup.com
 Electrolux Food Foundation
Electrolux Food Foundation to organizacja non-profit, której celem jest czynienie dobra społecznego. Wraz z pracownikami i partnerami firmy Electrolux prowadzi na całym świecie projekty promujące zrównoważone gotowanie i zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak Food Heroes i Like a Chef. Food Heroes, interaktywne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych dotyczące ograniczenia marnowania jedzenia i zdrowego odżywiania, są prowadzone m.in. przez wolontariuszy z Electrolux.  Z kolei Like a Chef jest programem szkolenia zawodowego, który zapewnia osobom nieuprzywilejowanym umiejętności kulinarne niezbędne do podjęcia pracy, z naciskiem na zrównoważone gotowanie i koncepcję zero waste.