26 stycznia po raz pierwszy obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Czystej Energii. Data obchodów tego ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2023 r. święta nie jest przypadkowa – tego dnia w 2009 r. założona została Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).

Celem Międzynarodowego Dnia Czystej Energii jest podniesienie świadomości na temat znaczenia czystej energii oraz promowania jej rozwoju i wykorzystania. Z tej okazji APPLiA Polska pragnie przypomnieć, iż najczystszą energią jest ta, z której nie skorzystaliśmy, niezależnie od tego, czy wyprodukowana została ona przy pomocy paneli fotowoltaicznych, przydomowej elektrowni wodnej czy pieca węglowego.

Chcąc przyłączyć się do obchodów tego święta zdecydowaliśmy, iż tego dnia rozpoczniemy publikację naszej mini-serii artykułów pt. „Oszczędzaj z AGD”. W pierwszej kolejności podzielimy się z Państwem sposobami na energooszczędne korzystanie z płyty kuchennej. Zanim jednak do nich przejdziemy, chcielibyśmy obalić jeden z największych mitów dotyczących energochłonnych urządzeń.

Nie bez powodu na zamieszczonej przez nas grafice pojawiła się płyta indukcyjna. W świadomości wielu osób pokutuje przekonanie, wzmacniane dodatkowo przez część mediów, iż jest to rodzaj płyty grzewczej odpowiedzialnej za największe zużycie energii. Jak tłumaczy jednak Radosław Maj, Project Manager w APPLiA Polska:

Powszechnie mówi się, że płyty indukcyjne są bardzo dużymi smokami energetycznymi. To wynika z prostego błędu, ponieważ wielu ekspertów liczy zużycie energii od maksymalnej mocy, podczas gdy płyta indukcyjna ma za zadanie podgrzać do wrzątku np. wodę (…), a potem utrzymać tę temperaturę, więc faktyczne zużycie jest dużo niższe, i to płyta indukcyjna spośród innych płyt do gotowania ma najniższe zużycie energii.

Poniżej wyniki naszych pomiarów:

  1. Gotowanie na płycie ceramicznej vs. płyta indukcyjna (2 l wody, doprowadzenie do wrzenia)
    • indukcja – 0,25 Wh, czas 5:30,
    • ceramika 0,33 Wh; czas 9:30

– oszczędność 25% prądu, czasu – 42%

  1. Gotowanie z przykrywką i bez przykrywki na płycie indukcyjnej
    • bez przykrywki – 0,98 kWh
    • z przykrywką – 0,645 kWh

– oszczędności – 0,25 kWh (30%), rocznie 90 kWh (80-100 zł)

  1. Ile kosztuje zagotowanie na płycie indukcyjnej?
    • makaron 400 gr. – 0,57 kWh / 0,5 zł
    • ziemniaki 0,5 kg – 0,3 kWh / 0,3 zł
    • ryż 300 gr. – 0,23 kW / 0,2 zł

Mając wyjaśnienie, skąd bierze się błędne przekonanie o energochłonności płyty indukcyjnej za sobą, możemy przejść do porad dotyczących energooszczędnego korzystania ze wszystkich rodzajów płyt grzewczych.

  • Naczynie stawiane na palniku powinno być na nim wyśrodkowane i dopasowane do jego wielkości.
  • Dostosuj poziom mocy do potrzeb danego procesu gotowania i/lub przepisu. Przykładowo, ryż lub makaron nie musi być gotowany na najwyższym poziomie.
  • Używaj naczyń kuchennych odpowiednich do ilości jedzenia. Duże naczynia zawierające niewielką ilość jedzenia wymagają więcej energii do podgrzania.
  • Upewnij się, że używasz naczyń kuchennych wykonanych z materiałów przewodzących ciepło. Stalowe lub emaliowane żeliwne patelnie i garnki nagrzewają się szybciej i zużywają mniej energii niż naczynia szklane i ceramiczne.
  • Przykryj naczynia kuchenne odpowiednimi pokrywkami. Używanie pokrywek o odpowiednich rozmiarach pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii!
  • Pozostając w temacie pokrywek pamiętać należy, by podnosić je jak najrzadziej. Warto korzystać z pokrywek szklanych, które pozwolą na nadzorowanie gotowania bez konieczności ich podnoszenia.
  • Krój jedzenie na małe kawałki. Pozwoli to na szybsze ugotowanie żywności, a co za tym idzie – mniejsze zużycie energii.
  • Wyłącz płytę grzejną na 5-10 minut przed końcem gotowania. Ciepło resztkowe pozwoli na dogotowanie posiłku, oszczędzając energię. Proces ten nie przebiegnie jednak prawidłowo, jeśli w czasie jego trwania zdejmiemy pokrywkę.