21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. w celu podniesienia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. Hasłem tegorocznych obchodów tego dnia jest „Lasy a innowacje”; dziś chcemy opowiedzieć o jednej z nich, pozwalającej na zmniejszenie zużycia zasobów leśnych.

W 2023 roku Polacy nabyli ponad 15 mln urządzeń AGD. Do każdego z nich dołączona została instrukcja obsługi – w sumie do ich produkcji użyto 1 500 ton papieru, przekładających się na wykorzystanie aż 25 tys. drzew. To jednak nie wszystko – w procesie wytwarzania samego tylko papieru do wspomnianych instrukcji wygenerowano 1,3 tys. ton dwutlenku węgla. Do zmniejszenia opisanych szkód środowiskowych przyczynić się może upowszechnienie pewnego już istniejącego rozwiązania – elektronicznych instrukcji obsługi.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż część informacji dotyczących sprzętu AGD już dzisiaj musi posiadać wersję elektroniczną – mowa tu o Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (znanym również jako EPREL). W bazie tej muszą znaleźć się dane produktów podlegających pod przepisy o etykietach energetycznych, które wprowadzane są na rynek unijny po raz pierwszy (licząc od 1 sierpnia 2017 r.). Wśród grup produktowych objętych obowiązkiem rejestru znajdują się:

  1. klimatyzatory,
  2. oświetlenie,
  3. odkurzacze,
  4. telewizory,
  5. chłodziarki i chłodziarkozamrażarki,
  6. zmywarki,
  7. pralki,
  8. pralkosuszarki,
  9. suszarki do ubrań,
  10. okapy,
  11. piekarniki,
  12. podgrzewacze wody,
  13. zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi,
  14. profesjonalne chłodnie,
  15. systemy wentylacyjne,
  16. kotły na paliwo stałe i ich zestawy,
  17. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (w tym. powietrzne, na paliwo stałe) oraz ogrzewacze pomieszczeń, wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła).

Więcej informacji na temat EPREL znajdą Państwo na stronie internetowej APPLiA Polska (EPREL – Applia).

Unia Europejska planuje wprowadzenie kolejnych rozwiązań dotyczących dostępu do informacji o sprzęcie AGD w wersji elektronicznej. W projekcie rozporządzenia ws. ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR) znalazł się zapis o „cyfrowym paszporcie produktu”, który służyć ma zarówno konsumentom, jak i organom celnym i organom nadzoru rynku. W naszej ocenie cyfryzacja powinna zapewnić także możliwość stosowania cyfrowej instrukcji obsługi, co pozwoliłoby na oszczędzenie znacznych ilości drzew wycinanych na potrzeby przemysłu papierniczego.